Loading...
Hi, How Can We Help You?

Testament

Testament - zawsze lepiej go mieć

Testament można sporządzić odręcznie lub u notariusza. Testament z zapisem windykacyjnym (wskazana przez testatora konkretna osoba nabywa określony przedmiot wchodzący w skład spadku już z chwilą otwarcia spadku) może być sporządzony tylko w formie aktu notarialnego. Testament można w każdym momencie odwołać w całości lub tylko w części.

Testament może posłużyć nie tylko do wyznaczenia spadkobierców, ale również do wydziedziczenia, czyli pozbawienia prawa do zachowku (tj. kwota pieniężna, której może żądać rodzina od spadkobierców, jeśli została ona pominięta w testamencie). Wydziedziczenie jest możliwe wyłącznie poprzez testament. W treści powinna być podana prawdziwa przyczyna wydziedziczenia, która je uzasadnia. Wydziedziczone mogą być osoby, które:

  1. wbrew woli spadkodawcy postępują uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego,
  2. dopuściły się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci,
  3. uporczywie nie dopełniają względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.
testament-łódź-notariusz

Testament notarialny

Dla pewności ważności testamentu i skutków, które ma testament wywrzeć warto udać się do notariusza.

Dane potrzebne do sporządzenia testamentu notarialnego

– wszystkie imiona
– nazwisko
– imię ojca oraz imię matki
– PESEL
– data urodzenia oraz miejscowość
– stan cywilny (panna/kawaler, zamężna/żonaty, rozwiedziona/rozwiedziony, wdowa/wdowiec)
– adres zamieszkania
– adres do doręczeń jeżeli jest inny aniżeli adres zamieszkania
– rodzaj dokumentu tożsamości (dowód osobisty, paszport, karta pobytu, inne), jego numer i termin ważności
– obywatelstwo

Każdy testament – niezależnie od jego formy – na wniosek spadkodawcy może zostać zarejestrowany w Notarialnym Rejestrze Testamentów. Takie rozwiązanie minimalizuje ryzyko, że nie zostanie on w porę ujawniony lub pozostanie nieznany. W znacznym stopniu ułatwia także rozporządzenie majątkiem zgodnie z wolą testatora. Jeśli z jakiejś przyczyny spadkodawca nie może skorzystać z opisanej możliwości, przechowywanie testamentu warto powierzyć spadkobiorcy, w którego interesie będzie leżało spełnienie woli zmarłego.

Jeśli szukają Państwo pomocy prawnej notarialnej w Łodzi w sprawie testamentu, zapraszam do kontaktu.

Koszt testamentu jest zależny od zapisów, jakie mają się w nim znaleźć. Celem poznania dokładnych kosztów skontaktuj się z nami.

Poniżej przedstawiamy przykładowy wzór testamentu ręcznego, obrazującego jak spisać testament bez prawa do zachowku:

Testament

Sporządzony w dniu ……………. 2024 r. w Łodzi.

Ja niżej podpisana „Joanna Nowak”, PESEL ……………………………, świadoma podejmowania czynności i bez jakiegokolwiek przymusu oświadczam, że na wypadek mojej śmierci ustanawiam moimi spadkobiercami w częściach równych:

1. kuzynkę „Marię Kowalską” PESEL ……………………

2. siostrę „Izabelę Nowak” PESEL ………………….…

Jednocześnie wydziedziczam mojego syna Jana Nowak, pozbawiając go prawa do zachowku po mnie, gdyż jego zachowanie wobec mnie jest karygodne i naganne. Jan Nowaki został skazany prawomocnym wyrokiem sądu za dopuszczenie się przeciwko mnie przestępstwa z art. 207 kk. Od przeszło 5 lat nie utrzymuję z nim kontaktu. Mój syn nigdy mnie nie przeprosił a ja nigdy mu nie wybaczyłam.

Joanna Nowak

(podpis własnoręczny)

 

Od 2011 r. działa Notarialny Rejestr Testamentów, w którym można zarejestrować swój testament, a po jego śmierci potencjalni spadkobiercy będą mogli dowiedzieć się o istnieniu takiego testamentu. Wpis do rejestru jest dobrowolny i bezpłatny. Rejestr nie zawiera informacji o treści dokumentu, a jedynie informuje, że został on sporządzony.

Zapytaj Notariusza ->